ELOspeed - System Ograniczania Prędkośc dla stref zagrożonych wypadkiem

ELOspeed system bezpieczeństwa kierowcy
automatyczne zmniejszenie prędkości wózka widłowego w celu zapobiegania wypadkom

W pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych przejścia pomiędzy pomieszczeniami pracy wewnątrz i na zewnątrz są często obszarami krytycznymi dla bezpieczeństwa.

System ELOspeed został stworzony na bazie doświadczeń klientów z sektora motoryzacyjnego. Jest to system wspomagający pracę operatora wózka widłowego wewnątrz budynku. Działanie systemu ELOspeed opiera się na analizie przestrzeni znajdującej się bezpośrednio nad jadącym pojazdem. System jest w stanie wykryć sufit magazynu o wysokości do 25 metrów nad czujnikiem zainstalowanym na wózku.


Zasada działania

Wykrycie dachu/stropu jest definiowane jako znajdowanie się wózka w obszarze, w którym prędkość jazdy ma być zredukowana do zadanego poziomu. Z systemu wyprowadzany jest sygnał przekaźnikowy do układów wózka który powinien spowodować zmianę parametrów pracy układu odpowiadającego za kontrolę prędkości maszyny.

Po opuszczeniu pomieszczenia, sygnał z systemu ELOspeed nie jest aktywny a tym samym prędkość jazdy wózka automatycznie wraca do poprzedniej wartości. Dzięki odpowiedniej instalacji systemu ELOspeed i interakcji z układami wykonawczymi na wózku hamowanie wózka wjeżdżającego do budynku odbywa się w sposób płynny co ogranicza uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego i gwałtownego hamowania wykonywanego przez operatora obsługującego wózek nie wyposażony w ten system.

System ELOspeed jest produktem, który można zainstalować na wózkach różnych producentów, wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność ograniczania prędkości pojazdów poruszających się wewnątrz budynków. W zależności od rodzaju wózka widłowego wdrożenie systemu jest szybkie i nie wymaga skomplikowanej ingerencji w wewnętrzny system sterowania maszyny (wózki elektryczne). W przypadku wózków spalinowych nie wyposażonych fabrycznie w funkcję zarządzania prędkością jazdy wymagany jest dodatkowy układ wykonawczy.

Korzyści systemu ELOspeed: są oczywiste:


  • Zapobieganie wypadkom
  • Automatyczne zmniejszanie prędkości wewnątrz stref narażonych na wypadek
  • Łatwy montaż bez względu na rodzaj i typ wózka
  • Wysoka niezawodność oraz odporność na złe warunki atmosferyczne

Potrzebujesz więcej informacji o ELOspeed?

ELOspeed w skrócie

Rozwiązanie ELOspeed ma wiele zalet w porównaniu z systemami radiowym i opartymi na podczerwieni:

  • jest niezwykle łatwy do zainstalowania – rekomendujemy instalację na dachu pojazdu ze względu na najlepszą możliwą transmisję sygnału, który jest odbijany od dachu budynku.
  • jest niezwykle łatwy do skonfigurowania – parametry ustawiane są przy użyciu przełącznika typu DIP-switch znajdującego się na urządzeniu.
  • jest odporny na warunki atmosferyczne – dzięki technologii radarowej, system ELOspeed działa niezawodnie także w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak: ulewny deszcz, skrajnie wysokie i niskie temperatury. W przypadku wózków wyposażonych fabrycznie w moduł zarządzający prędkościami wózka widłowego jest rozwiązaniem ekonomicznym – system ELOspeed nie wymaga instalowania dodatkowych urządzeń.
  • jest wyjątkowo niezawodny - dzięki możliwości ustawienia różnych wartości czasu reakcji oraz regulowaniu czułości czujnika detekcji.

System pozwala na wybór czterech różnych czasów reakcji oraz ośmiu zakresów detekcji. Dzięki temu system można skonfigurować i dopasować do różnych warunków pracy nawet tych najbardziej wymagających. Dzięki możliwości ustawienia czułości czujnika detekcji przejazd pod niskimi przeszkodami (daszki, rurociągi itd. ) nie wymagającymi spowolnienia wózka nie spowoduje uaktywnienia systemu a tym samym nie spowoduje zmniejszenia prędkości jazdy wózka widłowego.

System ELOspeed może być standardowym wyposażeniem nowych wózków kupowanych bezpośrednio od producenta jak również można go instalować na wózkach będących już w eksploatacji w Państwa przedsiębiorstwie.


Więcej informacji

Potrzebujesz więcej informacji na temat ELOspeed?

Z przyjemnością przekażemy Państwu dalsze informacje na temat naszego systemu ograniczenia prędkości.

Folder firmowy

System Ograniczenia Prędkości wózka widłowego (pdf)

Parametry techniczne
Prosimy o kontakt:

Prosimy dodać 6 i 3.

Więcej rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w intralogistyce