Spojrzenie wstecz na LogiMAT 2018

Spojrzenie wstecz na LogiMAT 2018

ELOKON: poprawa bezpieczeństwa dzięki systemom wspomagającym

LogiMAT 2018 okazały się wielkim sukcesem – podczas targów nasze stanowisko było bardzo często odwiedzane, udało nam się również nawiązać wiele nowych kontaktów, a także wziąć udział w bardzo interesujących seminariach.

Liczby mówią same za siebie:

Według końcowego raportu organizatorów targi EUROEXPO, LogiMAT 2018 ponownie odniosły oszołamiający sukces: "Ponad 55 300 odwiedzających (+10,2 %) w ciągu trzech dni, 1 564 międzynarodowych wystawców (+13%) oraz dwucyfrowy przyrost powierzchni wystawowej brutto (+14,6 %) oraz netto (+16,7%) – 16. targi LogiMAT osiągnęły nowe, rekordowe wyniki."

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy odwiedzili nas w Stuttgarcie!

Poniżej przedstawiamy najważniejsze fragmenty wydarzenia:


Systemy wspomagające każdego dnia dowodzą, że są one skuteczną metodą w zapobieganiu wypadkom

Przez długi czas były one niezastąpione w sektorze motoryzacyjnym, gdzie kontrola dynamiki pojazdu czy czujniki odległości uważane są już za komponenty standardowe. Jednak tego typu systemy wspomagania stają się obecnie coraz bardziej powszechne w sektorze transportu wewnętrznego (intralogistyki). Gdy wózki widłowe oraz personel pracują blisko siebie oraz w obszarach o ograniczonej widoczności, bezpieczeństwo pracowników jest kwestią powodującą szczególne zainteresowanie. Poszukując rozwiązań w tej dziedzinie, podczas LogiMAT, ELOKON przedstawił nowe właściwości swojego systemu wspomagania operatora ELOshield wykorzystującego fale radiowe.

Nowe właściwości przyczyniły się szczególnie do usprawnienia modułu weryfikacji oraz stacjonarnego w systemie wspomagającym ELOshield.

Ochrona – 360 stopni

Funkcjonuje zasadniczo jako osłona, która automatycznie wykrywa obecność personelu wkraczającego w strefę niebezpieczną w pobliżu pracy wózka widłowego.

Może ona być również stosowana do zapobiegania kolizjom pomiędzy wózkami widłowymi lub, w swojej stacjonarnej odsłonie, do monitorowania stref bezpieczeństwa, takich jak skrzyżowania o wysokim natężeniu ruchu wewnętrznego.

Moduł weryfikacyjny przy wejściu do magazynu służy obecnie kontroli funkcjonalności oraz mocy akumulatora osobistego transpondera. Obecnie, istnieje możliwość podłączenia modułu bezpośrednio do systemów rejestrujących czas pracy, które należą do klienta, oraz uzyskania uprawnień. Moduł stacjonarny, który może być zamontowany na przykład przy drzwiach, to wyjątkowo wielofunkcyjne urządzenie, które gwarantuje, że wózek widłowy porusza się z odpowiednią prędkością, gdy kierowca wjeżdża do środka magazynu z zewnątrz, nawet jeżeli kierowca zapomni tej prędkości dostosować. Nowa kategoryzacja określa także, które pojazdy ciężarowe dopuszczalne są do pracy w których obszarach magazynu. Pojazdy ciężarowe nieposiadające odpowiednich uprawnień otrzymują ostrzeżenie; jeżeli jest ono ignorowane, pojazd jest zatrzymywany. Odpowiednio dostosowana prędkość może być automatycznie przypisana do każdego pojazdu ciężarowego, gdy przemieszczają się one z jednego obszaru do drugiego.

ELOshield – rozwiązanie oferujące „wszystko w jednym”

Poszczególne, nowe moduły usprawniają poprzednie rozwiązanie, sprawiając, że staje się ono kompleksowym systemem ostrzegania, takim jak wewnątrzpojazdowe technologie przetwarzania sygnałów, oraz zapewnia możliwość rozpoznawania środowiska w obszarze 360 stopni. Dyrektor Zarządzający ELOKON, Alexander Glasmacher, w technologii przetwarzania sygnałów widzi wspaniałą przyszłość – tłumaczy:

W przyszłości dane na temat położenia wózków widłowych będą wymienianie w oparciu o łączność „od punktu do punktu”, technologia RFID będzie stosowana w celu określenia położenia pojazdu, będzie także możliwe oszacowanie czasu rzeczywistego pozostałego do kolizji.

Podczas swojego seminarium na LogiMAT Alexander Glasmacher przewidywał, że nowe standardy w technologii komunikacji bezprzewodowej będą motorem napędowym dla dalszego rozwoju, a w rezultacie ekspansji, cyfryzacji. Istnieje także wiele innych zbieżności z przemysłem motoryzacyjnym, takich jak interfejs człowiek/maszyna. Aby ograniczyć elementy rozpraszające uwagę w systemach wspomagania, ELOKON skupia się na rozwoju ekranów dotykowych, reakcjach intuicyjnych oraz integracji urządzeń mobilnych. Tym samym, systemy wspomagania nie tylko zapewnią wyższy stopień bezpieczeństwa pracowników oraz miejsca pracy, lecz także pomogą w wyznaczeniu optymalnych tras przejazdu, lepszej alokacji środków oraz w powstawaniu nowych aplikacji.


Wrażenia z LogiMAT 2018

Wróć